Denník N: Osobné bankroty vraj zneužívajú tisícky špekulantov a štát sa iba prizerá

Za prvých deväť mesiacov bolo na Slovensku vyhlásených takmer 13-tisíc bankrotov, už v októbri ich bude zrejme viac ako za celý minulý rok. Asociácia inkasných spoločností upozorňuje na zneužívanie bankrotov, od ministerstva spravodlivosti chce zmeny pravidiel. Jedna malá je v hre, jej priechodnosť je otázna.

Každý mesiac na Slovensku zbankrotuje bezmála dvetisíc ľudí, dohromady ich je už takmer 35-tisíc. Podľa veriteľov je medzi nimi veľa takých, ktorí na to nie sú odkázaní a osobný bankrot zneužívajú. Odhadujú, že tretina svoje dlhy splácať vedela, no rozhodli sa, že platiť prestanú, zbankrotujú a nezaplatia nikomu nič. A to aj vtedy, keď platobne schopní sú.

Prípad košického bašternáka

Extrémnym príkladom, na ktorý upozornili Aktuality.sk a ktorý pripomína aj asociácia inkasných firiem, je pani B. K., manželka takzvaného košického bašternáka. Muža, ktorý je podozrivý z daňových podvodov vo väčšom rozsahu ako samotný Ladislav Bašternák. Manželka podozrivého podnikateľa tento rok zbankrotovala, hoci na to zjavne nie je odkázaná. Vozí sa v luxusných autách, žije vo veľkej vile a núdzou netrpí. Podľa Aktualít jeden z veriteľov už podal návrh na zrušenie oddlženia.

Veritelia mesiace intenzívne atakujú ministerstvo spravodlivosti a navrhujú zmeny, ktoré by nastavili sito pre najväčších špekulantov. Teraz majú jedinú možnosť, ako sa brániť – dožadovať sa aspoň so spätnou platnosťou o zrušenie oddlženia na súde. Pravda, musia pri tom dlžníkovi dokázať nečestný úmysel.

Zopár takýchto rozhodnutí už padlo, zatiaľ sa však dajú spočítať na prstoch rúk. Počet špekulantov pritom veritelia odhadujú na tisícky.

Ministerstvo najprv neverilo

Najskôr ministerstvo neverilo, že problém s podvodníkmi je taký veľký, že kvôli nim treba zmeniť pravidlá. Chcelo si na vývoj počkať dlhší čas. Bankroty sa uvoľnili na jar 2017, odvtedy však pribúdajú rekordným tempom.

Ministerstvo sprvoti tvrdilo, že bankám a  iným veriteľom sa len ukázalo, ako zle napožičiavali. A ak sa chcú brániť, majú na to šesť rokov po vyhlásení oddlženia. Ak dlžníkovi preukážu nečestný úmysel.

Neskôr svoj tón zmiernilo. Dnes už hovorí, že v tomto volebnom období už zákon otvoriť nevie. Nad návrhmi veriteľov, ktoré by odstavili tých, čo majú príjem a splácať vedia, sa chcelo zamyslieť a zvážiť ich. Veritelia chceli hlavne nové povinnosti pre Centrum právnej pomoci, ktoré by ako jediný lievik, cez ktorý dlžníci idú, preskúmalo majetkové pomery dlžníkov.

Čo o zbankrotovaných nevieme

  • Aj keď existujú podrobné štatistiky o ľuďoch, ktorí prešli bankrotom, poznáme počty, regionálnu štruktúru, údaje o veku a vzdelaní, o tejto skupine ľudí chýbajú tie najdôležitejšie poznatky.
  • Neexistuje sumár toho, koľko im museli rôzni veritelia odpustiť. Inkasné firmy ešte pred letom odhadli, že môže ísť bezmála o 200 miliónov eur. Sociálna poisťovňa takýto prepočet nemá, finančná správa hovorila v lete o 28 miliónoch eur, Všeobecná zdravotná poisťovňa o desiatke miliónov eur. Číslo o bankových úveroch sa pripravuje.
  • Nikto neskúma dôvody, prečo sa ľudia rozhodli zbankrotovať. Nevedno, koľko z nich bolo naozaj v ťažkej situácii, koľko nemalo prácu, koľko ľudí sa po reštarte zamestnalo, koľko z nich potrebuje pomoc so začlenením sa do spoločnosti.
  • Nevieme, či sa skrachovanci poučia alebo sa zadlžia znova a o desať rokov, keď je možné zbankrotovať opakovane, neprejdú znova podobným procesom

Riaditeľ sekcie civilného práva na ministerstve Martin Maliar aktuálne hovorí, že si vie predstaviť len jednu zmenu, ktorá by sa vsunula do zákona o osobných bankrotoch nepriamo cez iný zákon (v parlamente je otvorený insolvenčný zákon upravujúci konkurzy podnikov).

Konkrétne: Ak je teraz podmienkou na bankrot jedna exekúcia, podľa neho by malo byť doplnené, že musí trvať aspoň rok. Aby sa vylúčila schéma, pri ktorej si dvaja známi požičajú (s notárskou zápisnicou) peniaze. Dlžník neplatí a ten, čo mu požičal, si získa exekučný titul. Vďaka nemu vie človek zbankrotovať a vyhnúť sa všetkým dlhom za relatívne krátky čas.

Aby tento nápad prešiel, podľa Maliara by si ho musel osvojiť niekto z poslancov. A, samozrejme, by ho musel schváliť parlament. O tom, že by to politicky presadil samotný minister Gábor Gál, nehovorí nič.

Doteraz v parlamente takýto návrh nie je. Zatiaľ je teda iba myšlienkou jedného úradníka.

Čo vieme naisto

  • Finančnú gramotnosť týchto ľudí nepozdvihne nikto, nemajú povinné programy, ktoré by museli absolvovať po oddlžení, nik ich ďalšie počínanie nesleduje.
  • Recidívu teda možno očakávať.
  • Náklady s bankrotmi majú nielen súkromní veritelia, ale najmä banky a inkasné firmy. Ale aj štát, nesplácané dlhy za špekulantov v konečnom dôsledku platí každý daňový poplatník.
  • Ak sa ekonomike nebude vodiť tak dobre ako teraz, motiváciu skrachovať si môže osvojiť ešte viac ľudí.
  • Zákon o osobných bankrotoch sa bude musieť do dvoch rokov otvárať, aby doň bola zapracovaná európska smernica, budúca vláda sa ním teda bude musieť zaoberať komplexnejšie.
  • Ministerstvo spravodlivosti podľa Maliara už teraz požiadalo banky, aby sa zamysleli nad tzv. testom zneužiteľnosti, ktorým by dlžníci mali prejsť pred vyhlásením bankrotu.

Aj malá korekcia by pomohla

Podľa Pavla Jakubova z Asociácie inkasných spoločností by aj táto zmena mohla ovplyvniť veľa, lebo by vylúčila nielen také rýchle bankroty, pri ktorých si dvaja ľudia cez notársku zápisnicu požičajú peniaze a získajú exekučný titul.

Podľa neho ľudia často zámerne nezaplatia aj malé sumy – napríklad za dodávky vody alebo nejaké dane. Aj pre niekoľko desiatok alebo sto eur, ktoré by splatiť vedeli, sa na ich majetok začne exekúcia. A oni sa rozhodnú pre konkurz, v ktorom sa zbavia aj dlhov, ktoré dovtedy splácali.

Jakubov hovorí, že v spoločnosti sa nastavuje vnímanie „Kto sa neoddlží, okráda svoju rodinu“. Niektorí sa počas konania okolo bankrotu rozhodnú ešte viac zadlžiť s vedomím, že nesplatia nič. Zoberú si nový úver, banke vedia preukázať príjem, vedia dokázať, že úver dokážu splatiť. Svojho majetku sa zbavia alebo ho nepriznajú a vo finále sa zbavia nahromadených podlžností.